CZYTELNICTWO PAŹDZIERNIK
JADŁOSPIS
EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA
W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Kodowania nasza szkoła zorganizowała szereg działań, mających na celu promowanie nauki programowania oraz rozwijanie umiejętności cyfrowych uczniów
W szkole pojawiły się gazetki promujące to wydarzenie, na których przedstawiono historię gier planszowych oraz ciekawostki związane z programowaniem.
Zaproponowano różne formy aktywności, w tym zajęcia z kodowania na lekcjach informatyki oraz Dzień Gier Planszowych.
Pozwolił on uczniom na integrację poprzez gry rozwijające umiejętności logicznego myślenia i strategii. Celem było pokazanie, że kodowanie i myślenie algorytmiczne można rozwijać również poza komputerem, w sposób zabawny i angażujący.
Przeprowadzono także turniej Rozkodowania Alfabetu Morse’a, w którym przedstawiciele klas 5-8 rywalizowali w quizie. Zabawa polegała na jak najszybszym odgadnięciu zaszyfrowanego hasła, które było wyświetlane na platformie Kahoot. Klasa 6A została zwycięzcą, II miejsce zdobyła klasa 7b, a III miejsce przypadło klasie 8a. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Zajęcia miały na celu pokazanie, że kodowanie to nie tylko umiejętność przyszłości, ale również świetna zabawa i sposób na rozwijanie swoich zainteresowań.
KONKURS PIOSENKI AKTORSKIEJ
30 października bieżącego roku odbył się w Szkole Podstawowej w Trzebuni Gminny Konkurs Piosenki Aktorskiej.
Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice - Lena Zięba z kl. 4 i Julia Sraga z klasy 8. Młode artystki trenowały pod okiem pani Agnieszki Wojtyłko.
Julia Sraga zdobyła najwyższe trofeum - nagrodę Grand Prix, a Lenie udało się zdobyć jedyne w konkursie wyróżnienie.
W konkursie brali też udział inni uczniowie naszej szkoły, reprezentując tym razem Studio Piosenki Rozrywkowej z Pcimskiego GOKu.
Wielkie brawa za udane występy!!!
SZCZEGÓŁY: https://liblink.pl/QRy1udwzXf
SPOTKANIE Z WETERYNARZEM
24 października w ramach akcji Samorządu Szkolnego "Nasi czworonożni przyjaciele" uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z pracownikiem Gabinet Weterynaryjny Dobry Weterynarz z Myślenic.
Pani Iwona Dobrzańska opowiedziała o problemie bezdomności zwierząt. Dała wskazówki, jak można pomagać bezdomnym zwierzętom – poprzez adopcję, wolontariat, wsparcie schronisk oraz edukację społeczną na temat odpowiedzialnego posiadania zwierząt. Nauczyliśmy się, co należy robić, gdy spotkamy bezdomne zwierzę. Jak powinniśmy odpowiednio reagować.
Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak rozpoznawać podstawowe sygnały wysyłane przez psy, które mogą wskazywać na ich nastrój. Przedstawiono zasady bezpiecznego kontaktu z nieznajomymi psami, aby uniknąć sytuacji stresujących dla zwierząt.
Czy wiesz gdzie nie należy głaskać psa?
My już wiemy. Nie każdy pies lubi być dotykany w każdym miejscu. Unikać należy głaskania psów po głowie i łapach, ponieważ może to wywołać u nich niepokój. Najbezpieczniejsze miejsce do pogłaskania to bok, miejsce za uszami lub pod brodą psa, oczywiście po wcześniejszym pozwoleniu właściciela.
Co oznacza smycz z żółta wstążką?
Żółta wstążka u psa to sygnał – międzynarodowy znak, że pies potrzebuje więcej przestrzeni. Taka wstążka u psa nie jest ozdobą – to znak dla innych, by go nie zaczepiali, nie dotykali czy nie wołali do siebie.
Spotkanie zakończyło się pytaniami, dzięki którym uczniowie mieli okazję dowiedzieć się więcej o opiece nad zwierzętami oraz o tym, jak mogą pomagać czworonogom w potrzebie.
WYCIECZKA KLAS 8 DO WADOWIC I OŚWIĘCIMIA
10 października klasy ósme wraz z opiekunami wzięły udział w wycieczce edukacyjnej do Wadowic i Oświęcimia.
W Wadowicach uczniowie zwiedzali Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II.
Dzięki nowoczesnej multimedialnej wystawie poznawali życie Papieża Polaka od lat dziecięcych do pontyfikatu. Na chwilę modlitwy grupa udała się do Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Tutaj Karol Wojtyła został ochrzczony, tu modlił się, służył do Mszy Św., przyjął sakrament bierzmowania i odprawił Mszę prymicyjną.
Nie zapomniano także o słynnych „papieskich” kremówkach.
W Oświęcimiu uczniowie zwiedzali największy z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych. Zobaczyli tam cele więzienne, krematoria, baraki, szubienice, miejsce rozstrzeliwania ludzi różnych narodowości, jak również ekspozycje upamiętniające ofiary Holocaustu. Wizyta w autentycznym Miejscu Pamięci była dla uczniów dużym przeżyciem i żywą lekcją historii.
Były włoski więzień Primo Levi powiedział: „To się jednak wydarzyło, a zatem znowu może się wydarzyć – oto sedno tego, co mamy do powiedzenia”.
Niech to Miejsce Pamięci będzie przestrogą i refleksją, że pokój nie jest dany nam na zawsze i mamy wpływ na to, jak będzie wyglądało nasze życie i życie przyszłych pokoleń.
27
ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH
Dnia 14.10.2024r. odbyła się Uroczystość Ślubowania i Pasowania uczniów klas pierwszych.
Na początek uczniowie zaprezentowali się w części artystycznej.
Następnie było uroczyste ślubowanie na Sztandar Szkoły.
Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor pasowała każdego ucznia.
Pan Dyrektor wręczał tarcze szkoły, a wychowawcy dyplomy.
32
WYNIKI VIII GMINNEGO KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA
„PIĘKNE CZYTANIE TO TEŻ SZTUKA!”
23 października w Szkole Podstawowej nr 3 w Pcimiu odbył się Gminny Konkurs Pięknego Czytania.
Celem konkursu było: doskonalenie sztuki pięknego czytania i wypowiadania się, kształtowanie kultury czytelniczej, rozwijanie twórczych talentów, propagowanie głośnego czytania w środowisku szkolnym i domowym...
Fragment prozy, którą czytali uczniowie nawiązywał do tematu „ Na tropach tajemnic…” W konkursie uczestniczyli uczniowie z wszystkich szkół podstawowych naszej gminy. W czasie prezentacji wybranego fragmentu Jury oceniało dykcję, estetykę czytanego tekstu, dobór repertuaru, interpretację fragmentu, oddziaływanie na emocje słuchacza.
Naszą szkołę reprezentowało 9 uczniów, którzy wygrali eliminacje szkolne.
W kategorii klas I-III
Wyróżnienie : Antonina Morus z kl. III b
W kategorii klas IV-VI
II miejsce Jagoda Róg z kl. VI a
Wyróżnienie :
Agata Zięba z kl. IVb
W kategorii klas VII-VIII
I miejsce: Alicja Zięba z kl. VIII a
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, a laureaci nagrody rzeczowe. Uczestnikom dziękujemy za udział i zdrową rywalizację. Zwycięzcom gratulujemy. Wszystkich zapraszamy za rok na kolejną edycję tego konkursu.
8
WYCIECZKA KLAS 2 DO DOBCZYC
Na początku października klasy drugie odwiedziły Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Dobczycach. Uczniowie brali udział w zajęciach z zakresu bezpieczeństwa, pożarnictwa i udzielania pierwszej pomocy.
Poruszali się interaktywną ścieżką edukacyjną podzieloną na sektory tematyczne dotyczące m.in: zagrożeń w domu, bezpieczeństwa na akwenach wodnych, w lesie czy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Wcielali się w rolę strażaków, słuchali nagrań autentycznych zgłoszeń alarmowych, przebierali się w stroje strażaków oraz jechali w wirtualną podróż prawdziwym wozem strażackim.
Ważną lekcją były praktyczne zajęcia z pierwszej pomocy przy użyciu nowoczesnego sprzętu szkoleniowego.
Prowadzący zajęcia przybliżyli uczniom podstawowe zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.
Część praktyczna wzbogaciła dzieci o nowe umiejętności, bowiem sami mogli wcielić się w rolę ratownika czy osoby potrzebującej pomocy.
14
TYDZIEŃ UCZNIOWSKIEJ SUPERMOCY
„Kluczem do sukcesu i szczęścia
jest wykorzystanie własnych silnych stron,
a nie korygowanie wad.”
Martin Seligman
W dniach od 14.10.2025r. do 18.10.2024r. obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Uczniowskiej SuperMocy i Dzień Życzliwości i Pozdrowień.
Na drzwiach klasowych zawisły balony z zapisanymi cytatami, słowami znanych osób, które pozwalają uczniom uwierzyć w siebie, a w chwili zwątpienia przywrócą wiarę we własne możliwości.
Drzwi wejściowe do szkół zostały udekorowane kolorowymi postaciami dzieci z hasłem „MIEJ ŻYCZLIWOŚĆ W SWEJ NATURZE, BO ŻYCZLIWI ŻYJĄ DŁUŻEJ”. Na szkolnych gazetkach pojawiły się informacje dotyczące życzliwości i super mocy.
Przygotowaliśmy fotobudkę: ,, Mam SuperMoce” oraz „Życzliwość ma moc!” i karteczki do robienia zdjęć z hasłami, które pomogą uwierzyć uczniom w siebie np. „Dam radę”, ‘Wierzę w siebie”, „Jestem super”, itp., Chętni uczniowie mogli się przy nich sfotografować.
Uczniowie klas młodzszych tworzyli pudełka motywacji, które zawierają zbiór haseł - motywatorów do działania. W chwili złego samopoczucia zawsze mogą wylosować jedną karteczkę z pudełka, aby pozytywnie zmotywować się do działania.
W czwartek rano (17.10.2024 r) przy wejściu do szkoły uczniowie klas młodszych witali się w wybrany przez siebie sposób wskazując odpowiednią „POWITANKĘ”. W nagrodę otrzymywali motywacyjną pieczątkę na resztę dnia i darmowy komplement. Chętni wybierali również motywatory.
Na szkolnych korytarzach stworzyliśmy,,Aleje SuperMocy”, które będą służyć jako pozytywny motywator dla wszystkich na cały rok szkolny.
131
WYCIECZKA KLAS 6 NA SŁOWACJĘ
16 października klasy 6a i 6b udały się na jednodniową wycieczkę dookoła Tatr.
Pierwszym punktem naszego programu była miejscowość Oravski Podzamok, w której zwiedziliśmy jedną z największych atrakcji północnej Słowacji - Zamek Orawski.
W mglisty poranek kolejno zdobywaliśmy dolny, średni i górny zamek, podziwiając jego wnętrza i umieszczone w nich ekspozycje. Cały jego urok mogliśmy ocenić dopiero po jego opuszczeniu, kiedy ta potężna budowla została skąpana w pięknym październikowym słońcu.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była Demianowska Jaskinia Wolności uważana za najpiękniejszą jaskinię na Słowacji. Pokonując ponad 1 – kilometrowy odcinek tej jaskini oraz 913 schodów, podziwialiśmy różnobarwne nacieki (ich kształty przypominają lilie wodne, gąbki, korale, kiście winogron), olbrzymie naciekowe wodospady, stalaktyty, stalagnaty , jeziorka i przepływającą przez jaskinię rzekę Demianovkę.
Północna Słowacja pożegnała nas błękitem nieba i jesiennym słońcem. W drodze powrotnej mogliśmy podziwiać piękny górzysty krajobraz naszego południowego sąsiada oraz urokliwe wioski i miasteczka.
Polska powitała nas zachodzącym słońcem nad Babią Górą, a Pcim pełnią księżyca.
12
POWIATOWY KONKURS WIEDZY O MEDIACH
Biblioteka Pedagogiczna w Myślenicach, we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Myślenicach, serdecznie zaprasza do udziału w XX Powiatowym Konkursie Wiedzy o Mediach i Środkach Masowego Przekazu: „Cyfrowe triki w fabryce snów. Jak kino kreuje rzeczywistość".
Zadaniem tegorocznej edycji konkursu jest popularyzowanie wiedzy o kinie i świecie cyfrowym oraz o możliwościach, jakie daje cyfrowa rzeczywistość w kreacji dzieła filmowego. W załącznikach
przesyłamy pismo przewodnie oraz regulamin konkursu.
Serdecznie zapraszamy do udziału!
Krystyna Łętocha - kierownik Biblioteki
Pedagogicznej w Myślenicach
KRYSTYNA ŁĘTOCHA
Kierownik Filii w Myślenicach
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Filia w Myślenicach
ul. Żeromskiego 9, 32-400 Myślenice
tel. 12 272 05 07
www.pedagogicznamyslenice.pl
PISMO PRZEWODNIE: pismo.docx
REGULAMIN: regulamin_konkursu-Myslenice.docx
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Dnia 14 X 2024 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika 48 uczniów klas I. Dla uczniów to kolejny ważny dzień - wszyscy stali się prawdziwymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Specjalnie na tę okazję uczniowie z Koła czytelniczego pod opieką nauczyciela - bibliotekarza przygotowali krótką część artystyczną, podczas której wróżka i mole książkowe przedstawili swoją historię.
Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności Pani Dyrektor złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.
My uczniowie pierwszej klasy,
Uroczyście przyrzekamy,
Że będziemy książki kochać,
Krzywdy zrobić im nie damy
I wskazówek i rad książek
Będziemy słuchać z uwagą,
Obowiązki czytelnika
Traktować z wielką powagą!
PRZYRZEKAMY.
Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na ucznia i czytelnika. Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu.
Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze.
Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.
9
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Dnia 11.10.2024 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie z klas II c oraz III b śpiewając i recytując wyrazili wdzięczność i złożyli życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Z dużą energią wykonali taniec „chocolate”.
Następnie Pani Dyrektor wręczyła nagrody zasłużonym pracownikom. Na zakończenie Pani Katarzyna Figuła – Przewodnicząca Rady Rodziców podziękowała pracującym w szkole za zaangażowanie oraz złożyła życzenia. Podkreśliła wartość wiedzy, zdobywanej podczas lat szkolnych i zachęciła uczniów do pilnej nauki.
4
WYCIECZKA KLAS IV DO OJCOWA
11 października uczniowie klas IVa i b udali się na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego. Wyruszyliśmy z Pcimia w deszczu, ale Ojców powitał nas słońcem.
OPN został utworzony w 1956 roku i jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce - 22 km2.
Po przyjeździe na parking udaliśmy się pieszo w stronę zamku Pieskowa Skała z 1315 r., a następnie w kierunku Maczugi Herkulesa, która stanowi najpiękniejszy akcent krajobrazowy. Jej wysokość to 25 metrów.Kilka razy próbowano zdobywać jej szczyt. Wejście na nią z lipca 1933 roku dokonane przez Leona Witka z Katowic zostało upamiętnione postawieniem metalowego krzyża o wysokości 2 m.
Po drodze minęliśmy kaplicę "Na Wodzie" z 1901 r. Car Mikołaj II zabronił wtedy budowli obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej. Została więc zbudowana na palach na wodzie i ma długośc 11 m i szerokość 5m.
Następnie udaliśmy się leśną ścieżką wśród kolorowych, liściastych drzew w kieruku Jaskini Łokietka. Jej długość to 320 m. Składa się z korytarzy i dwóch dużych sal: Rycerskiej i Sypialni.
Temperatura wewnątrz jaskini przez cały rok wynosi 7,5 stopnia C. Nieodłącznym uzupełnieniem opisu jaskini jest legenda o ukrywaniu się w niej Władysława Łokietka na przełomie XIII i XIV wieku. Miał on tam przebywać 6 tygodni.
Po wyjściu z jaskini udaliśmy się wąwozem Ciasne Skałki w kierunku Bramy Krakowskiej. Nazwa jej pochodzi od średniowiecznego szlaku handlowego, który prowadził do Krakowa.
Po lewej stronie znajduje się źródło krasowe zwane Źródło Miłości.
Po przejściu całej trasy doszliśmy do restauracji "Pod Nietoperzem", gdzie zjedliśmy obiad.
Na końcu udaliśmy się do budynku "Pod Łokietkiem", w którym mieści się ekspozycja przyrodnicza OPN.
Tu obejrzeliśmy film o powstaniu OPN - jednego z najbardziej malowniczych zakątków Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Od 1972 r. budynek jest siedzibą OPN im. Władysława Szafera (1886 - 1970) - inicjatora założenia Parku.
Po zakończeniu oglądania ekspozycji udaliśmy się w drogę powrotną do Pcimia.
37
WYJAZD KLAS 6 DO KINA
3 października klasy szóste wraz z opiekunami odwiedziły MOKiS w Myślenicach.
Obejrzeli spektakl pt: ,,Historie biblijne w wykonaniu Poznańskiego Teatru Aktora.
W przedstawieniu pojawiły się motywy i postacie z Biblii: stworzenie świata, Adam i Ewa, syn marnotrawny, Dawid i Goliat, wieża Babel, Hiob, Mojżesz, król Salomon, Arka Noego.
Akcja spektaklu umiejscowiona jest w czasach współczesnych, a widzowie poznają uniwersalne wzorce osobowe.
#CzystaGminaPcim
8 października uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji: #CzystaGminaPcim.
CEL AKCJI:
Są takie "skarby", które rzucone i pozostawione są wielkim zagrożeniem dla naszej planety.
Ale gdyby je zebrać - staną się skarbami w dosłownym tego słowa znaczeniu, bo przyczynią się do ochrony Ziemi.
Te "(nie)ekologiczne skarby jesieni" to po prostu ODPADY!
Stąd pomysł na akcję #CzystaGminaPcim, podczas której od 2 do 19 października
można zbierać odpady z dowolnego terenu gminy, a następnie przynieść je do Urzędu i otrzymać sadzonkę.
20
CZYTELNICTWO WRZESIEŃ
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
Wyniki konkursu plastycznego: "Witaj Świecie! - Europejski Dzień Języków Obcych" zorganizowany dla uczniów klas I-IV pt. "Podróż po Europie - Pocztówka z wybranego kraju".
Miejsce I: Amelia Klimara IIa
Miejsce II: Maciej Jurek IIc
Miejsce III: Iga Raźniak Ib
A wyróżnienia otrzymują:
- Dawid Sraga Ib
- Mikołaj Zięba Ib
- Nataniel Nowak IVa
- Szymon Adamczyk IVa
- Antonina Morus IIIb
- Aleksandra Węglarz IIIa
- Nikola Cież IIIb
Wyniki konkursu pt. Stoisko Promocyjne Kraju - zorganizowane z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych dla uczniów klas V-VIII:
Miejsce I - Hiszpania (klasa VII b)
Miejsce II - Belgia (klasa VI b)
Miejsce III Włochy (klasa VI a)
GRATULUJEMY!!!
KONKURS - NAJLEPIEJ CZYTAJĄCA KLASA
Konkurs biblioteczny
NAJLEPIEJ CZYTAJĄCA KLASA 2024/2025
w kategorii klas I-IV oraz V-VIII
REGULAMIN KONKURSU W ZAŁĄCZNIKU:
SZCZEGÓŁY: NAJLEPIEJ_CZYTAJĄCA_KLASA.docx