REKRUTACJA 2023
REKRUTACJA 2023
Rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2023/2024. Sprawdź, kiedy składać podanie, jakie są etapy rekrutacji i ile szkół można wybrać
Podanie o przyjecie do szkoły będzie można złożyć już w maju. Dokładne terminy zostaną podane przez kuratoria. Ile szkół może wybrać uczeń? Jakie dokumenty są potrzebne i kiedy będą wyniki rekrutacji?
Uczniowie ósmych klas szkół podstawowych oraz ich rodzice zastanawiają się, kiedy rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Przed ósmoklasistami jeszcze majowy egzamin, ale o wyborze szkoły decydują dużo wcześniej. Zwłaszcza że rekrutacja do szkół średnich jest kilkuetapowa. Kiedy należy składać podanie do szkoły średniej? Ile szkół można wybrać? W tym tekście zamieściliśmy najważniejsze informacje o rekrutacji do szkół na rok szkolny 2023/2024.
Spis treści
- Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023/2024
- Kiedy składać podanie do liceum i technikum?
- Do ilu szkół średnich można złożyć dokumenty i jakie są etapy rekrutacji do szkoły średniej 2023/2024?
- Kiedy rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023?
- Jakie dokumenty trzeba złożyć do szkoły ponadpodstawowej?
- Egzamin ósmoklasisty. Harmonogram i termin podania wyników
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023/2024
Rekrutacja do szkoły średniej jest kilkuetapowa i rozpoczyna się już w maju. O przyjęciu do szkoły decyduje ilość uzyskanych punktów, na które składają się wyniki z egzaminu ósmoklasisty oraz z oceny ze świadectwa.
Pamiętaj! O przyjęciu do szkoły nie decyduje kolejność zgłoszeń, tylko suma uzyskanych punktów. Podanie należy jednak złożyć w terminie.
Egzamin ósmoklasisty z matematyki. Czego się spodziewać? Jak będzie wyglądał?
Sposób przeliczania punktów w procesie rekrutacyjnym został określony w Rozporządzeniu ministra edukacji i nauki z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów.
Maksymalna ilość punktów, które można uzyskać to 200, w tym za świadectwo można uzyskać maksymalnie 100 punktów.
Kiedy składać podanie do liceum i technikum?
Terminy otwarcia rekrutacji do szkół średnich ustala kuratorium danego województwa. Dokładne daty należy sprawdzić na stronach internetowych kuratoriów. Zasady rekrutacji pozostają jednak takie same.
Drugi semestr w szkołach. Ile trwa drugie półrocze w roku szkolnym 2022/2023?
Podobne informacje pojawią się w najbliższym czasie na stronach wszystkich kuratoriów. Wybierz kuratorium i sprawdź, czy udostępniło już terminy i zasady rekrutacji dla twojego województwa:
- DOLNOŚLĄSKIE Kuratorium Oświaty
- KUJAWSKO-POMORSKIE Kuratorium Oświaty
- LUBELSKIE Kuratorium Oświaty
- LUBUSKIE Kuratorium Oświaty
- ŁÓDZKIE Kuratorium Oświaty
- MAŁOPOLSKIE Kuratorium Oświaty
- MAZOWIECKIE Kuratorium Oświaty
- OPOLSKIE Kuratorium Oświaty
- PODKARPACKIE Kuratorium Oświaty
- PODLASKIE Kuratorium Oświaty
- POMORSKIE Kuratorium Oświaty
- ŚLĄSKIE Kuratorium Oświaty
- ŚWIĘTOKRZYSKIE Kuratorium Oświaty
- WARMIŃSKO-MAZURSKIE Kuratorium Oświaty
- WIELKOPOLSKIE Kuratorium Oświaty
- ZACHODNIOPOMORSKIE Kuratorium Oświaty
Do ilu szkół średnich można złożyć dokumenty i jakie są etapy rekrutacji do szkoły średniej 2023/2024?
Obecnie uczeń wziąć udział w rekrutacji do maksymalnie trzech szkół ponadpodstawowych. Etapy rekrutacji można podzielić na:
- otwarcie rekrutacji i złożenie wniosku,
- uzupełnienie podania o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej,
- uzupełnienie podania o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty,
- podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do szkoły.
W przypadku osób, które starają się o miejsce w szkole dwujęzycznej lub oddziale dwujęzycznym, a także na kierunkach, w których wymagana jest odpowiednia sprawność fizyczna, rekrutacja jest rozbudowana o dodatkowe etapy np. sprawdzian kompetencji językowych.
Kiedy rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023?
Rekrutacja zazwyczaj zaczyna się w połowie maja. Wtedy ósmoklasiści mogą już składać wnioski w systemie elektronicznym. Podanie jest pełne dopiero po uzupełnieniu go o zaświadczenie o wynikach z egzaminu ósmoklasisty.
Jakie dokumenty trzeba złożyć do szkoły ponadpodstawowej?
Podanie o przyjęcie do szkoły średniej składa się z:
- wniosku o przyjęcie,
- zaświadczeniu o wynikach z egzaminu ósmoklasisty,
- świadectwa ukończenia ósmej klasy.
Co ważne, dyrektor szkoły podstawowej poświadcza zgodność z oryginałem maksymalnie trzech kopii świadectwa ukończenia podstawówki oraz zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Warto zaznaczyć, że w przypadku szkół branżowych rekrutacja może się różnić w zależności od wybranego kierunku, np. może być wymagane zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania danego zawodu.
Egzamin ósmoklasisty. Harmonogram i termin podania wyników
Egzamin ósmoklasisty zaplanowano w dniach 23-25 maja, a jego wyniki uczniowie otrzymają dopiero 6 lipca. Wtedy powinni jak najszybciej dodać zaświadczenie do podań, które złożyli.