• EDUKACJA WŁĄCZAJĄCA

• SAVOIRVIVRE: SavoirVivre_2015_A6_INTEGRACJA.pdf

PRAKTYCZNY PORADNIK: praktyczny-poradnik-savoir-vivre-wobec-ON.pdf

PEDAGOG SPECJALNY

Od 1 września 2022 r. do grona specjalistów szkolnych dołączył pedagog specjalny. Ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie obowiązku zatrudniania pedagoga specjalnego w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz przedszkolach innych niż specjalne.

To jedna z ważniejszych ostatnio zmian w przepisach oświatowych

Według Ministerstwa Edukacji i Nauki zadania wykonywane przez pedagoga specjalnego powinny być uzupełnieniem i wsparciem dla zadań realizowanych przez nauczycieli innych niż tzw. nauczyciele wspomagający oraz specjaliści szkolni „w zakresie rozpoznawania specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów lub wychowanków oraz planowania dla nich wsparcia odpowiadającego ich potrzebom rozwojowym i edukacyjnym”.

Pedagog specjalny współpracuje z całą organizacją szkolną- dyrektorem placówki, wychowawcami, nauczycielami, specjalistami, rodzicami i przede wszystkim uczniami. Wspiera działania placówki poprzez konsultacje, porady, wsparcie pedagogiczne, szkolenia. Obejmuje pomocą dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich rodziców oraz dzieci objętych pomocą psychologiczno- pedagogiczną. W ramach tego zadania, pedagog specjalny:

• diagnozuje mocne strony, trudności, przyczyny niepowodzeń szkolnych poprzez obserwację w różnych sytuacjach szkolnych, wywiadów (z rodzicami, wychowawcami i rozmowie z uczniami/ dziećmi) lub w miarę potrzeb korzystanie z wystandaryzowanych narzędzi diagnostycznych.
          • koordynuje opracowanie odpowiedniej dokumentacji m.in. Wielospecjalistyczną Ocenę Poziomu Funkcjonowania Ucznia, Indywidualny Program Edukacyjno- Terapeutyczny i inne dokumenty związane z objęciem ucznia pomocą psychologiczno- pedagogiczną.
          • prowadzi zajęcia specjalistyczne dzieci i uczniów objętych taką pomocą.
          • udziela wsparcia nauczycielom i wychowawcom w doborze metod, form pracy z dzieckiem/ uczniem.
          • współpracuje z innymi podmiotami zewnętrznymi takimi jak poradnia psychologiczno- pedagogiczna.

Czym jest edukacja włączająca?

Edukacja włączająca jest nowoczesnym podejściem do edukacji, którego celem jest zapewnienie wszystkim uczniom równych szans w procesie nauczania, rozwoju indywidualnych możliwości, mocnych stron i talentów, niezależnie od stanu zdrowia, pochodzenia i wyznania.

Jest to model edukacji, który zakłada, że proces kształcenia, powinien zostać zorganizowany w taki sposób, aby uwzględniał różniące się od siebie potrzeby wspólnie uczącej się grupy uczniów. Szkoły włączające mają dać dzieciom szansę na funkcjonowanie w bogatym i zróżnicowanym środowisku. Jak wyjaśnia Ministerstwo Edukacji i Nauki – „Dzieci z różnymi potrzebami edukacyjnymi, uczące się w jednej klasie, zaczynają dostrzegać, że ludzie są różni, mają różne potrzeby i ograniczenia. Uczą się pomagania innym, ale też akceptowania swoich ograniczeń, radzenia sobie z porażkami, które są nieodłącznym elementem procesu uczenia się.”

Edukacja włączająca jest aktualnie jednym z wiodących kierunków polityki edukacyjnej na świecie. Również w Polsce, nieustannie prowadzone są prace i wdrażane kolejne rozwiązania, mające na celu zapewnienie wszystkim uczniom równych szans w procesie nauczania.

W dniu 26 maja 2022 r. została ogłoszona ustawa nowelizująca przepisy ustawy z dnia 7.09.1991 r. o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła kilka rozwiązań, mających na celu przybliżenie modelu edukacji funkcjonującego w naszym kraju, do wzorcowego modelu edukacji włączającej.

ZAKOŃCZENIE FUNKCJONOWANIA KLASY SPECJALNEJ

26 czerwca 2020 r. przestała funkcjonować klasa specjalna.

Uczniowie z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego ukończyli edukację w klasie specjalnej na poziomie podstawowym.

Od roku szkolnego 2020/2021 dzieci z tego typu orzeczeniami  uczą się wraz z innymi uczniami w klasach masowych.

W chwili obecnej mamy w szkole 3 klasy integracyjne.

PODSUMOWANIE II PÓŁROCZA 2017/2018⇒KOMIKS2.pdf

PODSUMOWANIE I PÓŁROCZA 2017/2018⇒komiks.pdf

OTWARCIE ODDZIAŁU SPECJALNEGO

KLIP FILMOWY⇒ https://youtu.be/Ljt1HcWSAnw

Oddział specjalny (klasa VII „s”) w Szkole Podstawowej Nr 1 w Pcimiu funkcjonuje od dnia 1 września 2017 roku. Do klasy uczęszczają dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Nauczyciele i specjaliści zatrudnieni w oddziale specjalnym posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz predyspozycje osobowościowe. Na bieżąco analizują i rozpoznają potrzeby rozwojowe i edukacyjne dzieci.             W zespole d/s pomocy psychologiczno-pedagogicznej opracowują indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne dostosowując poziom, wymagania i metody do ich możliwości psychofizycznych w celu zapewnienia efektywnej pracy i sukcesu w nauczaniu. Uczniowie aktywnie uczestniczą w życiu szkoły integrując się z pełnosprawnymi rówieśnikami poprzez udział w wycieczkach, uroczystościach, imprezach szkolnych i środowiskowych.

Inicjatorem powstania oddziału specjalnego w Szkole Podstawowej Nr 1 w Pcimiu byli rodzice, którzy stanęli przed trudną i istotną decyzją wyboru typu dalszej formy kształcenia (po ukończeniu klasy VI przez swoje dzieci). Wysiłku organizacyjnego za zgodą organu prowadzącego podjęła się Dyrekcja Szkoły. Polityka oświatowa państwa   i związane z nią zmiany warunków organizowania kształcenia specjalnego ułatwiły realizację tego pomysłu.