Sieciakowe zasady Internet - informacje dla rodziców

Zagrożenia internetowe

Sieciakowe zasady

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W SIECI :

ZŁOTE  ZASADY  DLA  RODZICÓW  "SIECIAKÓW"

1. Upewnijcie  się , że  Wasz  komputer  jest  chroniony  przez  firewall (rodzaj oprogramowania na  komputerze,którego  celem  jest  zablokowanie
     dostępu  niepożądanych osób  do  danych  zgromadzonych  na  komputerze) ,oraz  oprogramowanie  antywirusowe.Postarajcie  się , aby  było  ono
      uaktualniane i zwracajcie  uwagę  na  ostrzezenia  jakie  generuje  program.

2. Korzystajcie  z  filtru  spamu (niechciane  wiadomości  e-mail, zazwyczaj  o  charakterze  handlowym, które  wysyłane  są  w  dużych  ilościach), który  zainstalowany  jest  w  programie  obsługującym  pocztę  e-mail  i  nie  udostępniajcie  swojego  adresu  w  sieci. Unikajcie  e-maili  od  nieznajomych  i  skanujcie  wszystkie  załączniki, zanim  je  otworzycie.

3.Stwórzcie  oddzielne  konta  użytkowników  dla  dzieci.Upewnijcie  sie , że  zostały ustawione  funkcje  kontroli  rodzicielskiej (ustawienie  przegladarki i innych  narzedzi  internetowych, majace  na  celu  filtrowanie  treści  oglądanych  przez  dzieci, ograniczenie  ilosci  czasu, jaki  dzieci  mogą  spędzić  przed  komputerem).

4. Gdy  Wasz  komputer  zacznie  zachowywać  się " dziwnie", może  to  oznaczać, że  został  zainfekowany. Należy  wtedy  skontaktować  się  z  dostawcą  usług  internetowych.

5.Jeśli  natkniecie  się  na  niepożądane  treści  w  Internecie, skontaktujcie  się  z  internetową  gorącą  linią:

6.Kiedy  tylko  możecie, usiądźcie  obok  dziecka  serfującego  po  Internecie.Jest  to  świetny  sposób  do  nawiązania  rozmowy  i  dodatkowo  pozwala  zwiekszyć  zaufanie  dziecka  do  rodzica.

PRZYDATNE  LINKI: