• NASZA DZIAŁALNOŚĆ

        •    

          SZCZEGÓŁY ⇒ lista_wolontariat_(1).docx


          SZCZEGÓŁY ⇒ wolontariat_-_przedszkola_2019.docx


            DZIEŃ  WOLONTARIUSZA 2016►(kliknij w obrazek)   

           

          Działania Szkolnego Wolontariatu SP1 Pcim

               Pomagamy tym, którzy ze względu na specyficzną sytuację rodzinną, chorobę, zrządzenie losu  czy niepełnosprawność nie mogą samodzielnie poradzić ze swoimi problemami.

          Otoczone opieką są również  przedszkolaki oraz uczniowie nie mogący sprostać wymaganiom edukacyjnym. Nasza pomoc (dla uczniów) jest kierowana do osób, które wyraziły chęć współpracy i będą systematycznie uczęszczać na spotkania w wyznaczonym stałym terminie dogodnym dla obu stron (te same dni i godz.).

          Pracujemy w zespołach, w których każdy wolontariusz  odpowiada za wykonywanie swojego zadania, jednocześnie jest odpowiedzialny za efekty pracy całego zespołu.

          Działamy w zespołach:

          Pomocna dłoń grupa do pracy z niepełnosprawnymi, starszymi i chorymi, biednymi,

          Podzielmy się wiedzą – grupa dokształcająca ,

          Masz przyjaciół w szkole – grupa wsparcia,

          Nasi milusińscygrupa przedszkolna.

               Wspólnym przedsięwzięciem wszystkich zespołów oraz (w miarę możliwości) podopiecznych jest  przygotowanie Jasełek, spotkań opłatkowych, Wieczoru kolęd,  oraz  festynu rodzinnego z okazji Dnia Dziecka ( Niezapominajka), adaptacji bajki dla przedszkolaków. Wszyscy wolontariusze biorą również udział w organizowanych przez nas zbiórkach  ( 2 stałe: bożonarodzeniowa i wielkanocna   – zebrane produkty dostarczamy w formie przygotowanych przez nas  paczek do tych rodzin uczniów gimnazjum, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji materialnej)  oraz  akcjach okolicznościowych tj. zbiórka na rzecz Domowego Hospicjum dla Dzieci – Alma spei, zbiórki przyborów szkolnych dla dzieci z Liberii. Współpracujemy z GOPS ukierunkowując na potrzeby jakie  występują u naszych podopiecznych.

               Pierwsze spotkania wszystkich zespołów mają  charakter szkoleniowy gdyż od września dołączają  do nas nowi wolontariusze. Zostają  im przekazane cenne uwagi od tych, którzy już pracują w wolontariacie, aby wesprzeć ich w podejmowaniu tego nowego wyzwania.

              Zajęcia zespołu Pomocna dłoń polegają na spotkaniach wolontariuszy z podopiecznymi i mają  formę cyklicznych wizyt w ich domach: wspólne spacery, rozmowy czy wzajemne wspieranie się, mają  na celu stworzenie życzliwej atmosfery, likwidowanie barier spowodowanych niepełnosprawnością i budzenie empatii ( odwiedzamy obecnie 2 starsze panie i 2 niepełnosprawnych braci). Część  tej grupy systematycznie odwiedza mieszkańców DPS i  wspólnie spędza z nimi czas (zajęcia artystyczne, czytanie książek itp.).

             Pierwsze spotkania zespołu Masz przyjaciół w szkole mają charakter warsztatów przygotowawczych, które przeprowadzone są przez p. pedagog. Ich celem jest właściwe przygotowanie wolontariuszy do wykonywania swoich zadań. Następne spotkania całego zespołu odbywają  się cyklicznie (raz na dwa tyg.) lub częściej (w miarę potrzeb). Praca członków zespołu opiera się na indywidualnych spotkaniach wolontariuszy z swoimi podopiecznymi. Ważne znaczenie w działaniach tego zespołu ma  zapewnienie   prywatności  i atmosfery zaufania między obiema stronami.( Pracę grupy będzie wspiera p. pedagog, która w razie potrzeby wskazuje  najlepsze drogi rozwiązania szczególnie w trudnych sytuacji).

          „Anioł stróż” – to grupa, która stanowią osoby mające pod swoją opieką kolegów z deficytami rozwojowymi uczęszczającymi do naszej szkoły. Członkowie mają za zadanie opiekować się swoimi kolegami i koleżankami w taki sposób aby oni tego prawie  nie zauważali.

             Podzielmy się wiedzą – jest to zespół, który pracuje na terenie  naszej szkoły. Wolontariusze, po wcześniejszym zapoznaniu się z potrzebami kolegów i koleżanek

          (informacje od nauczycieli), pomagają im w odrabianiu zadań, uzupełnianiu braków edukacyjnych, co jest szczególnie ważne w okresie poprzedzającym śródroczną i końcową klasyfikację.

           Nasi milusińscy  – członkowie tej grupy uczestniczą w popołudniowych zajęciach

          w przedszkolach. Swój czas dla najmłodszych  przeznaczają również na spacery i zabawy na placu zabaw. W okresie wakacyjnym będą pełnić dyżury na miejscowym placu zabaw m.in.  prowadzić szkółkę jazdy na rolkach. Przygotowują  wspólnie z nauczycielami i rodzicami Mikołajki, Dzień Babci, Dzień Matki i występy na  festyn z okazji Dzień Dziecka.