• WSKAZÓWKI DO PRACY Z UCZNIEM Z DYSLEKSJĄ

• Wskazówki do pracy z uczniem dyslektycznym.

Nauczyciel powinien:

1. Posadzić ucznia blisko siebie, aby móc go obserwować i pomóc mu, gdy będzie miał trudności.

2. Oceniać pracę ucznia głównie pod kątem merytorycznym, bez obniżania oceny za błędy ortograficzne lub estetykę pisma.

3. Dziecka z trudnościami w czytaniu nie odpytywać publicznie, przy całej klasie.

4. Nie wyrywać ucznia do natychmiastowej odpowiedzi, ponieważ często ma on trudności   z szybkim przypominaniem sobie danych, dat, terminów i długich ciągów i sekwencji, a także słówek podczas nauki języków obcych.

5. Pozwalać uczniowi na przerwy w pracy; dziecko dyslektyczne szybko się męczy, po 10 minutach intensywnej pracy musi odpocząć.

6. Dać uczniowi więcej czasu na nauczenie się wiersza na pamięć lub tabliczki mnożenia.

7. Wprowadzać w procesie dydaktycznym metody angażujące jak najwięcej zmysłów: ruch, dotyk, słuch. Urozmaicać proces dydaktyczny, używać wielu pomocy dydaktycznych.

8. Pozwalać uczniowi na pisanie prac na maszynie lub na komputerze.

9. Nie obniżać oceny z zachowania za spóźnienia; dziecko dyslektyczne często nie ma wyczucia czasu i przestrzeni.

10. Okazywać cierpliwość, jeśli uczeń wolno przepisuje z tablicy lub wolno wykonuje zadania, wydłużać mu wówczas czas. Pozwolić na wykonanie zadania ustnie zamiast pisemnie.

11. Sprawdziany i kartkówki przygotowywać w formie testów. Odpytywać głównie ustnie.

12. Nie należy komentować błędów ucznia przed klasą.

13. Unikać w ocenie stwierdzeń silnie negatywnych.

14. Podkreślać mocne strony ucznia.

Warto zajrzeć na stronę:

www.ortograffiti.pl