• HISTORIA CZYTELNICTWA W PCIMIU

        •  

           

          HISTORIA  CZYTELNICTWA  W  PCIMIU

          Najstarsi ludzie w Pcimiu opowiadali, że czytelnictwo w Pcimiu zaczęło się za czasów Marcina Radockiego. Przypuszcza się, że posiadał on książki , które wypożyczał lub sam głośno czytał.

          Wspomina się też Józefa Pawlikowskiego , który za czasów austriackich chodził po domach ucząc czytać. Wśród innych propagatorów czytelnictwa byli : nauczyciel Szybowski , Leon Terlikowski , Klemens Skimina.
          Właściwe czytelnictwo rozpoczęło się dopiero w 1911 roku , kiedy na stanowisko kierowniczki szkoły przybyła pani Józefa Palmowska. Zaczęła powiększać zbiór książek, nawiązała współpracę z Krakowskim Towarzystwem Oświaty Ludowej. Bardzo ciężko było sprowadzać książki z Krakowa. Trzeba było jechać do Krakowa furmanką. Droga była kamienista, jazda do Krakowa była bardzo uciążliwa. Pani Palmowska w ten sposób zgromadziła ponad 100 tomów o różnej tematyce. Książki te były dawane pani Palmowskiej bezpłatnie , gdyż Krakowskie Towarzystwo miało na celu podnosić na wsi oświatę przez czytelnictwo.
          NALEPKA NA ODWROCIE OKŁADKI KSIĄŻKI Z 1911 R.

          "Jestem tu przysłana przez Krakowskie Towarzystwo Oświaty Ludowej jako przyjaciel ludzi , nie tylko dla Ciebie , ale i także dla innych. Obchodź się ze mną jak z przyjacielem, oszczędzaj mię! Szanuj! Nie plam! Wypożyczywszy z czytelni, obwiń mię w papier! Nie wystawiaj mię na słońce! Nie kładź w miejscu brudnym! Zanim do czytania usiądziesz , umyj ręce, nie dotykaj mnie brudnymi , tłustymi palcami! Czytając nie załamuj rogów, nie rób znaków ołówkiem! Zastanów się i postępuj uczciwie!"

          LATA 1926 - 1939
          Księgozbiór powiększył się do 600 egzemplarzy. Największym powodzeniem cieszyły się książki H. Sieniewicza , Orzeszkowej , Kraszewskiego , Prusa , Konopnickiej.

          Lata 1939 - 1945
          Oprócz księgozbioru przy Szkole Powszechnej Nr 1, książki posiadał proboszcz parafii, ksiądz Stanisław Krawczyk. Wypożyczał swoje prywatne książki , zachęcał do czytania całą młodzież , zwłaszcza tą , która już się nie uczyła. Gromadził tę młodzież przy kościele i dobierał dla nich odpowiednie książki. Lata okupacyjne nie wstrzymały czytelnictwa na wsi, nawet go zwiększyły. Na skutek zarządzenia władz hitlerowskich, wszystkie książki należało zdeponować w Urzędzie Gminnym. Pani Palmowska zgłosiła do Urzędu Gminnego, że cały księgozbiór uległ zniszczeniu w czasie działań wojennych we wrześniu 1939 r. Natomiast naprawdę książki zostały zaufanym ludziom na wsi. Przy Szkole Podstawowej Nr 1 , zorganizowano tajne nauczanie historii ojczystej.

          Na Krzywicy , dość dobrze skompletowany księgozbiór miał Jakub Godawa. Drugim miejscem był sklep prywatny Jakuba Dziadka. Pan Jakub Dziadek nie miał czasu czytać, ale miał zawsze świeże wiadomości w głowie. A wiadomości te pochodziły z lasu, z ulotek i tajnych gazetek. Częstym uczestnikiem w tym czytaniu gazet był ukrywający się przed władzami kierownik Szkoły Powszechnej w Siemianowicach - p. Smosna.

          LATA 1945 - 1949
          W pierwszych latach powojennych p. Palmowska wydostała z ukrycia pewną ilość książek i znów zaczęła wypożyczać książki. Staraniem Gminy Pcim otwarto Gminną Bibliotekę w 1949 roku.

          W kronice czytamy:
          "Dnia 16 stycznia 1949 r. została otwarta Gminna Biblioteka Publiczna w Pcimiu. W związku z jej otwarciem odbyła się uroczystość, w skład której weszła sztuczka pt. "Latarnik", odegrana przez tutejszych gospodarzy. Kierownikiem biblioteki został p. Adam Bakalus , który ukończył kurs biblioteczny. Ministerstwo Oświaty dostarczyło nam 614 tomów książek. Akcję czytelnictwa na naszym terenie , poparł sekretarz gminy - Gacek Jan , wydzierżawiając lokal u p. Stanisława Kniarza. Pan Bakalus prowadził bibliotekę do 1955 roku, nastepnie bibliotekę prowadziła kierowniczka świetlicy. W 1957 roku kierownikiem GBP została p. Mieczysława Dziadkowiec. Funkcję tę sprawowała przez rok. W 1958 r. kierownikiem biblioteki została p. Aniela Gracz".



           

          NIEKTÓRE Z DOMÓW PRYWATNYCH , W KTÓRYCH MIEŚCIŁA SIĘ BIBLIOTEKA:

           

           

           

          W 1961 przeniesiono bibliotekę do budynku szkoły. Tu miała swoją siedzibę do 1966 roku. Do 1966 roku , ruch czytelniczy wzrastał stopniowo. W okresie letnim z biblioteki korzysta młodzież przebywająca na koloniach. Po 1966 roku biblioteka mieściła się w budynku dawnego lokalu GRN. Uroczyste otwarcie nowej biblioteki nastąpiło 11 maja 1988 roku. Otwarcia dokonał Naczelnik Urzędu Gminy mgr Stefan Kozak.
          Otwarcie biblioteki połączone zostało z obchodami Dni Oświaty Książki i Prasy. W nowej bibliotece znalazła się nowa czytelnia, a księgozbiór powiększał się z każdym rokiem.